Silniki JTD

Silników JTD używa:

JTD

JTD – Uni Jet Turbo Diesel Nazwa silników grupy Fiat opierających się na technologii bezpośredniego wtrysku Common Rail . Silniki są montowane w markach koncernu Fiat takich jak : Fiat , Lancia , Alfa Romeo, Iveco. Pierwszym modelem z silnikiem common rail była Alfa Romeo 156 z 1997roku.

Firma Fiat była pionierem nowoczesnych rozwiązań w silnikach wysokoprężnych. Jako pierwsi stworzyli rewolucyjne rozwiązanie systemu wtrysku Common Rail. Charakteryzowało się ono precyzyjnym dawkowaniem paliwa w oparcu o trzy podstawowe etapy:

 

-dawka wstępna

 

-dawka właściwa

 

- dawka dopalająca

 

Poszczególne etapy sterowane są elektronicznie przez co dawkowanie odbywa się precyzyjnie i proporcjonalnie do obciążenia silnika. Takie rozwiązanie wpłynęło na podwyższenie kultury pracy silnika, zoptymalizowanie osiągów w tym dynamiki oraz przyśpieszenia. Zmniejszyła się również emisja szkodliwych związków do środowiska. Wraz z upływem lat technologia systemu Common Rail ewoluowała, obecna nazwa nowoczesnych silników z wtryskiem bezpośrednim nosi nazwę MultiJet (JTDM).

 

1.3 JTD - Silnik dostępny z mocą od 69 do 95 KM. Wykorzystywany głównie w małych autach miejskich. W 2005 roku 70 konna wersja tego silnika otrzymała tytuł International Engine Of The Year.

 

1.6 JTD - Szesnastozaworowy silnik dostępny jest w trzech wersjach 90KM, 105KM, 120 KM

 

1.9 JTD - Pierwszy silnik z systemem common rail (1997). Obecnie najpopularniejszy z silników JTD.

 

2.0 JTD - Mocna 165 konna jednostka multijet montowana jest we Fiacie lub Lanci I 170konna w Alfie Romeo.

 

2.2 JTD- Silnik konstrukcyjnie stworzony przez koncern PSA. Firma fiat stosuje go min. w Fiacie Ullyse oraz Lancii Phedra.

 

2.4 JTD- jednostka generująca maksymalną moc 210KM przy 400NM maksymalnego momentu obrotowego.

 

Jak oceniasz te silniki ?

Dobrze
zagłosuj
Przeciętnie
zagłosuj
Źle
zagłosuj
Suma głosów: 422