Turbosprężarka

Współcześnie wszystkie nowoczesne pojazdy z silnikiem wysokoprężnym występują z turbosprężarką. Dzięki zastosowaniu tego elementu możliwe jest znaczne zwiększenie osiągów: mocy oraz dynamiki silników Diesla.

Składa się ona z dwóch elementów: turbiny oraz sprężarki osadzonych na wspólnym wale. Turbina wykorzystuje gazy spalinowe z silnika natomiast sprężarka spręża powietrze zasilające silnik. Dzięki wprowadzeniu większej ilości powietrza zwiększa się moc i wydajność silnika. Turbosprężarka w trakcie tego procesu narażona jest na bardzo duże temperatury a jej wirniki wykonują bardzo szybkie obroty. Co w konsekwencji prowadzi do jej awarii.

Współcześnie można wyróżnić dwa rodzaje turbosprężarek.

Pierwsza to turbo o stałej geometrii. Charakteryzuje się ona nieskomplikowaną budową. Również jej naprawa i regeneracja jest łatwa oraz nie przysporzy większych problemów w warsztacie mechanicznym. Po stronie minusów należy zapisać, iż silnik z nią kooperujący nie generuje wysokich osiągów. W przypadku awarii koszt naprawy można zamknąć w przedziale 500zł – 1000zł. Natomiast nowy element to wydatek rzędu 1200zł - 2000zł.

Przykładem silników współpracujących z turbosprężarką o stałej geometrii są: 1.4 HDI 68 LM, 1.6 HDI 90KM, 1.3 JTD 70KM, 1.3 CDTI 75KM, 1.4 TDCI 70KM, 1.3 CDTI 70KM lub 75KM.

Drugim rodzajem turbosprężarek jest turbo o zmiennej geometrii łopatek (sterowane ciśnieniowo lub najnowocześniejsze sterowanie elektrycznie). Stosowane w silnikach wysokoprężnych o większej pojemności. W tym przypadku zaawansowanie technologiczne wpływa na podniesienie efektywności pracy silnika. Jednocześnie regeneracja jest trudniejsza, a koszta obsługi wyższe. Nowa turbosprężarka o zmiennej geometrii kosztuje od 2000 zł do nawet 3500 zł. Aby zwiększyć żywotność turbo należy stosować się do kilku prostych zasad. Po pierwsze należy terminowo wymieniać olej wedle zaleceń producenta. Po drugie stosować dobrej jakości filtry powietrza. Od czasu do czasu "przegonić" pojazd na dłuższej trasie w celu wypalenia nagromadzonego nagaru. Na koniec najważniejsze, po zatrzymaniu się należy pozostawić silnik na wolnych obrotach przez około minute, a następnie wyłączyć silnik.

Turbosprężarka

Komentarze użytkowników

+1 #9 Mechanik Damian 10.11.2018
Turbo ze zmienną geometrią najgorzej się zakapca podczas jazdy w mieście, jazda na niskich obrotach i zmiana biegów przy 2000 obrotów to jedna z przyczyn zapiekania się geometrii, nie jestem przeciwnikiem ekologicznej jazdy ale EGR to główny świntuch który tą geometrię zapieka, obniża temperaturę spalin i przy nie dynamicznej jeździe sadza najbardziej osiada na kierownicach spalin, w swojej Audi A4 1.9TDI 130KM po zaślepieniu EGR lepiej się zbiera i skończyły się przycięcia mocy raz zakopciła wyrzuciło resztę sadzy i do tej pory żadnego czarnego dymu nie ma.
-3 #8 Autonagar.pl 08.02.2016
Zabieg wodorowania obejmuje również czyszczenie turbiny od strony spalin tam gdzie oblepia się nagarem. Zabieg wodorowania podnosi temperaturę w układzie spalania i wywołuje tak zwaną pyrolizę , która zaczyna się już na zaworach i gniazdach. Pyroliza to zamiana w gaz dlatego zabieg jest bezpieczny dla turbiny i nie zapcha dodatkowo DPF lub FAP.
Wodoruje się silniki sparwane mechanicznie, lejące wtryski,cieknąc a turbina, zawalony EGR lub wielekrotnie regenerowany DPF to robota dla mechanika. Profilaktyka od nowości daje gwarancje utrzymanie układu spalania w czystość. Nie mylić nagaru z "czarnym smalcem" w kolektorze dolotowym . Więcej info na you tube : autonagar.pl
-2 #7 VW Passat 1.9tdi 01.04.2014
190 tys najpierw kierownica a później zaklejony układ zmiennej geometrii.Koszt czyszczenia 450-500zł.
+6 #6 Michał 02.03.2014
A co z silnikami 1.5 dCi? Wydaje mi się ze tam rownie jest turbo ze stałą geometrią (w słabszych wersjach - bodajże 68 70 i 85)
+2 #5 Peugeot 307 1.6 HDI 07.01.2014
Turbina się zatarla prze z jakiś cholerne sitko które jest umieszczone w przewodzie smarującym turbo .Przewód ten idzie od bloku do turbiny ,właśnie na początku tego przewodu jest sitko co jakiś czas trzeba to odkręcać i czyścić ,zatkało się i nie był smarowania .Jak ktoś posiada ten silnik i przebieg ponad 150 tys to szybko do mechanika i spokojnie można go wyrzucić .Nikt mi nie powiedział i koszty regeneracja i montaż 1200 zł .Przebieg 167 tyś Peugeot 307 1.6 HDI 110 KM .Uwaga trudne dojście do przewodu przy bloku !!!!!