Liczba cylindrów: 4
Liczba zaworów: 16
Typ wtrysku: Bezpośredni Common Rail
Turbosprężarka: Ze zmienną geometrią.
Rozrząd: Łańcuch
Sprzęgło: Z kołem dwumasowym.
Filtr cząstek stałych: Brak. Możliwość występowania w wersjach po 2007r zwłaszcza wersje z zagranicy
Wtryski: Piezoelektryczne. Firma Bosch
Ilość oleju: 7.4 L, typ oleju: Elf Evolution Full-Tech FE 5W30, wymiana po: 30.000km lub 2 lata / zalecana co 15.000 lub 1 rok.
Kupiłem Focusa 1.8 TDCI w 2011 roku, rocznik 2010 po FL. Auto było na gwarancji. Jeżdżę nim już prawie 10 lat, zrobiłem nim w ty
8.11
2,2 dci pracowało w Lagunie przez 300tys km.Jedyną poważną usterką była turbina.Regeneracja turbo przy 160tys .km kosztowała 1
7.64
nierówna praca silnika i szereg innych awarii już przy przebiegach 150-250 tys km.
4.33
Ford Focus MK1 Hatchback, 2004, 1.8 TDCI 100 KM. Mam go 3 lata, przejechałem 30 tyś km. Po zakupie wymiana paska, koszt 300 zł. Na 5
8.11
Silnik 2.0dCi o mocy 150KM (M9R) występuje w samochodach marki Renault,Nissan. Silniki wprowadzono do produkcji w 2005 roku został skonstruowany przy współpracy inżynierów z Nissana. Silnik o oznaczeniu M9R posiada wtrysk bezpośredni realizowany przy pomocy systemu Common Rail z piezoelektrycznymi wtryskiwaczami firmy Bosch. Ich największą wartością jest precyzyjne dawkowanie paliwa wprost proporcjonalnie do obciążenia silnika, po stronie minusów należy zapisać bardzo wysoką cenę oraz niezwykle trudną regenerację. Dużym plusem jest zastosowanie bezobsługowego mechanizmu rozrządu opartego na łańcuchu. Silnik zaopatrzony jest w turbosprężarkę o zmiennej geometrii łopatek.W silniku zastosowano elektroniczny zawór EGR ,niestety egzemplarze z początku produkcji były awaryjne i bardzo kosztowne od 1000-1300zł !!!W silniku o mocy 150KM nie zawsze z występował filtr cząstek stałych DPF -przed zakupem warto sprawdzić czy go posiada, przeważnie występował w wersjach z zagranicy gdzie normy spalin diesli były stosowane od 2008 roku a w Polsce od 2010r.Filtr jest całkowicie bezobsługowy,który samoczynnie wypala się co kilkaset kilometrów.Producent twierdzi że filtr jest dożywotni,oczywiście przy odpowiedniej jego eksploatacji.Jeżeli będziemy się stosować do zaleceń producenta i odpowiednio użytkować silnik oraz regularnie wymieniać specjalny olej Niskopopiołowy nie będziemy mieli problemów z filtrem.Jednak zdarzają się awarie i jego zapchania zwłaszcza pod czas jazdy miejskiej,wtedy jest możliwość jego wypalania elektronicznego w serwisie.Niestety koszty nie są niskie ponieważ podczas takiej procedury musimy wymienić specjalny olej do DPF który nie jest tani a wchodzi do silnika ponad 7L.!!!Awaryjność jednostki jest na bardzo niskim poziomie ale jest to również uzależnione od jej użytkowania.Zdarzają się auta z silnikami o przebiegach 200 tys z poważnymi usterkami, przeważnie nie odpowiednio serwisowane.Do najbardziej kosztownych trzeba zaliczyć awarię układu wtryskowego,koła zamachowego dwumasoweg czy turbosprężarki.W razie awarii wtrysków trzeba liczyć się poważnymi kosztami ponieważ wtryski są nienaprawialne (brak możliwości regeneracji).W opinii użytkowników silnik jest chwalony za bardzo dobre osiągi wysoką kulturę pracy oraz niską awaryjność.Dynamika oraz elastyczność zachwyci najbardziej wybredne gusta jest na bardzo wysokim poziomie.Również spalanie jest na przyzwoitym poziomie biorąc pod uwagę pojemność,moc oraz jego zastosowanie w autach segmentu D oraz SUV jest zadowalająca.
Zalety:
trwała konstrukcja
niska awaryjność
bardzo dobra dynamika
niskie poziomy spalania
bezobsługowy mechanizm rozrządu
Wady:
w razie awarii wysokie koszty serwisu
awarie zaworu EGR- cena około 1300zł!!!
Drogi serwis - częstsza wymiana oleju
Niskopopiołowego 5W30 ilość 7L
Dodatkowe informacje eksploatacyjne
FAP !!!
Wersja 175KM zawsze występuje z Filtrem FAP
Wersja 150KM w większości z Filtrem FAP
Wersja 130KM występowała bez FAP po 2010r wszystkie modele
Filtr Fap w modelu 2.0 dCi nie stwarza problemów, samoistnie wypala się co kilkaset kilometrów.!!!
W razie zapchania przy jeździe miejskiej możliwość wypalenie elektronicznego w Serwisie.
Brak dolewki jakichkolwiek płynów, co ma miejsce przy filtrach DPF -koncernu PSA
Konieczne jest stosowanie oleju Niskopopiołowego 5W30 (7L) specjalnego do silników z Filtrem Fap.
Wtryski Pizoelektryczne Bosch -nienaprawialne !!! Tylko wymiana na nowe
OLEJ !
Zalecany olej do silników diesla DCi Renault z filtrem cząstek stałcyh FAP
Elf Evolution Full-Tech FE 5W30 syntetyczny olej / poprzednio ELF Solaris DPF 5W30
WAŻNE !!!
Serwis podaje wymiany oleju co 30.000 km lub 2 lata jednak mechanicy zalecają skrócenie wymiany do15.000 km lub 1roku przez co zmniejszamy ryzyko poważnych awarii.
Dane na tej stronie są zbiorem informacji z materiałów prasowych oraz warsztatów i stanowią jedynie wartość informacyjną.
Jeśli zauważyłeś błąd w informacjach zawartych w stronie lub chciałbyś dodać coś od siebie napisz do nas.
Opinia: W mojej ocenie to prawdopodobnie ostatni porządny, bezproblemowy diesel. Nie wiem jak moi przedmówcy jeżdżą, deklarują oryginalne przebiegi, odpowiedni serwis, widzieliście kiedyś 2,0 dCi? Jeździliście? Czyżby zazdrosny wielbiciele VAG? Scenic Grand II ze szklanym dachem, pełna opcja, na liczniku aktualne 326 tys. km. Z silnikiem nic się nie dzieje, mam wersję bez DPF, oryginalna turbina, koło dwumasowe, rozrząd, wtryski, 2 krotnie czyszczony EGR. Poza tym kompletnie nic. Serwis olejowy co 10 tys, paliwo porządne a nie z traktora z dopłatą, filtry Purflux jak na pierwszy montaż, wymiana filtra paliwa co 3 wymiany oleju. O auto trzeba dbać. Ludzie zapominają, że łańcuch rozrządu i jego mechanizm wymaga doskonałej jakości oleju do smarowania, potem zadziwieni, że wsadził jeden z drugim 8 tysięcy w naprawę, kupcie sobie hulajnogę i to nie elektryczną bo okaże się że nawet to umiesz zepsuć!
Odmiana silnika: 150 KM | Rocznik / Przebieg: 2008/326 | Śr. spalanie: 7.5 |
Opinia: Miałem TDI w którego wsadziłem 6,5tys zł, OK był trochę zajechany i niemiec płakał jak sprzedawał, za namową kupiłem Lagunę z 2.0DCi i to od 1go właściciela przebieg 140tys. oryginał potwierdzony w serwisie, po pół roku normalnego jeżdżenia zaczeło się: wtryski, turbo, dwumas itp ... koszty makabra, nawet poza ASO bardzo drogie naprawy, już wpakowałem prawie 8tys.zł. Spalanie też bez rewelacji przy normalnej jeździe trasa 7-8, miasto 9-10. NIGDY, NIGDY WIĘCEJ DIESLA !!!
Odmiana silnika: 2.0DCI 150KM | Rocznik / Przebieg: 2012 / 145TYS. | Śr. spalanie: 9 |
Opinia: Bardzo fajny silnik-jeden z fajniejszych Diesli jakie miałem. Mój 150KM (Koleos 4x4 rok.prod.2010r) od razu zrobiony w Bosch Servis na ok.170-175KM i 160tys.km bez absolutnie żadnych problemów (jazda mieszana ok.50% po Obwodnicy i ok.50% po mieście). Jedyne co robiłem to wymieniałem na dobry olej i przeglądy (generalnie niczego nie skarałem tj.plus, minus 20tys.km). Bardzo fajny moment obrotowy, na tę masę auta całkowicie wystarczająca dynamika. Spalanie różne: średnio między 6,8-7,2, ale jeśli jeździ się spokojnie bez problemu można zejść w okolice 6,0l , za to powyżej 130km/h już pali wicej (ok.8,5l) co i tak w/g mnie jak na te gabaryty, masę auta itd, jest więcej niż Ok. Byłem tak zadowolony z tego silnika że kupiłem następnego Koleosa też 150KM tylko że rok prod.2014 przebieg 42tys.km no i mam niestety kłopot, właśnie z silnikiem.O ile w poprzednim pracował cichutko bez żadnych wielkich wibracji, tak w nowym przy przyśpieszeniu i od ok.110km/h buczy tak że nie da się wytrzymywać i do tego non stop(nawet na postoju) przenosi wyraźne drgania na kierownice i pedał gazu.Czyściłem już wtryski ale nie pomogło.Nie wiem więc czy coś w międzyczasie Renault zmienił, czy trafiłem na jakiś felerny egzemplarz. Póki co szukam co może być tego przyczyną (sprawdzam poduszki silnika,wszystkie obudowy filtrów itp)-na razie bez sukcesu. Jak znajdę co to jest to dopisze. Nie zmienia to faktu iż poprzedni użytkowałem prawie 7 lat i był super!!
Odmiana silnika: 175KM | Rocznik / Przebieg: 2010.160tys.km | Śr. spalanie: 7.0 |
Opinia: Renault koleos 2.0dci 150km 4x4 Krótko i na temat serwis koszty spalanie komfort właściwości jezdne przyspieszenie i tsk dalej bomba niema co ukrywać moim zdaniem najlepszy disel na rynku !!! Od zawsze mam diesla od tdi po 3.0d w bmw i niema co ale reasumując moje 2.0dci bije je na głowę. Jazda głównie po mieście ze spalaniem ok7.2-7.8 przy tej masie i napędzie super. Polecam gorąco
Odmiana silnika: Koleos 2.0dci 150km 4x4 | Rocznik / Przebieg: 2010-126000 | Śr. spalanie: 7.2 |
Opinia: Przebieg 390 tysięcy, oryginalne turbo, dwumas, sprzęgło, skrzynia, rozrząd. Olej i filtry co 15 tysięcy, Spalanie średnie 6,7l trasa/miasto. Minimalne 5l w trasie.
Odmiana silnika: Laguna II, 2007 | Rocznik / Przebieg: 2007/390000 | Śr. spalanie: 6.7 |
Renault Megane II FL 2.0 dCi 150KM (M9R)
Renault Megane III 2.0 dCi 150KM (M9R)
Renault Scenic II FL 2.0 dCi 150KM (M9R)
Renault Grand Scenic II FL 2.0 dCi 150KM (M9R)
Renault Koleos I 2.0 dCi 150KM (M9R)
Renault Laguna II FL 2.0 dCi 150KM (M9R)
Renault Laguna III 2.0 dCi 150KM (M9R)
Renault Vel Satis 2.0 dCi 150KM (M9R)
Renault Latitude 2.0 dCi 150KM (M9R)
Podstawowym zadanie zaworu recyrkulacji spalin EGR (z ang. Exhaust Gas Recirculatio) jest zmniejszenie emisji szkodliwych związków do środowiska. Zawór recyrkulacji poprzez zamontowany wewnątrz magnes, kieruje najbardziej szkodliwe związki do komory gdzie kontynuowany jest proces spalania.
Jednym z najbardziej newralgicznych elementów układu zasilania silników wysokoprężnych są wtryskiwacze. Obecnie w nowoczesnych silnikach Diesla stosuje się kilka rodzajów wtryskiwaczy. W zależności od producenta i marki są one mniej lub bardziej trwałe.
Większość nowoczesnych silników wysokoprężnych posiada problematyczny element jakim jest dwumasowe koło zamachowe. Składa się ono z dwóch z dwóch elementów: masy pierwotnej przytwierdzonej do wału korbowego oraz masy wtórnej połączonej ze sktrzynią biegów