Niestety ja nie mam dobrej opinii o tym silniku, bo jest dużo gorszy od swego poprzednika 2,0dci w Espace, którego miałem. U mnie r
7.10
Najważniejsze informacje o silniku
Silnik 1.6 dCi o mocach 125KM/145KM 160KM Twin Turbo wszedł do produkcji w 2015 roku i ma zastosowanie w samochodach użytkowych Renault Trafic III.Konstrukcja silnika została opart na wersji 1.6 dCi 160KMTwin-Turbo która jest obecnie stosowana w większości modeli Renault oraz Nissan.Właśnie na potrzeby auta typu furgon zostały przygotowane dwie odmiany o obniżonych mocach.Jednostka charakteryzuje się dwoma turbosprężarkami jak również wieloma nowatorskimi rozwiązaniami.Jak w poprzednich wersjach silników wysokoprężnych inżynierowie korzystali z wieloletnich doświadczeń przy konstruowaniu silników Formuły 1.Takie rozwiązania znajdziemy w tej odmianie między innymi poprzeczny obieg płynu chłodzącego który pozwala na szybkie schładzanie komory spalania.Kolejną nowinką zapożyczoną z F1 to pierścienie typu U-Flex które ze względu na swój kształt litry U lepiej dopasowują się do odkształceń cylindrów które powstają na wskutek wysokich temperatur.W skrócie pozwala to na lepsze smarowanie oraz zmniejszenie tarcia.Dodatkowo popychacze zaworowe zostały wykończone specjalną powłoką diamentopodobną DLC (Diamond Like Carbon) co przekłada się na ich odporność na ścieranie oraz zmniejszenie oporów tarcia.Silnik wyposażony w nowocześniejszy układ wtryskowy o ciśnieniu 1800 bar który został odpowiednio przystosowany do podwójnego doładowania.Ze względu rygorystyczne norm spalin silnik został wyposażony w katalizator wychwytujący cząstki azotu Nox oraz układ regeneracji cząstek stałych przez co spełnia normy spalin Euro 6.Jednak najbardziej rozpoznawalny jest układ doładowania TwinTurbo które pozwalają na bardzo dobre osiągi.W skrócie wygląda to tak pierwsza turbosprężarka o bardzo małej bezwałdności pozwala na osiągnięcie wysokiego momentu obrotowego przy niskich prędkościach przez co silnik natychmiast przyspiesza już przy 1500 obr.Natomiast druga turbosprężarka włącza się do pracy przy wyższych obrotach co pozwala na osiągnięcie maksymalnych mocy.Te rozwiązania pozwoliły na osiągnięcie bardzo dobrych osiągów przy minimalnym poziomie spalania oraz obniżenia Co2.Zamysłem konstruktorów było osiągnięcie parametrów silnika o pojemności 2.0 l a przy tym obniżyć spalanie o co najmniej 25%. Można stwierdzić że zabieg ten się udał,silnik oferuję świetne osiągi przy niskim poziomie spalania.
Zalety: Nowoczesna konstrukcja
Bardzo wysoka kultura pracy
Świetna dynamika
Świetna elastyczność
niski poziom spalania
Wady: wysokie koszty serwisu
Dane na tej stronie są zbiorem informacji z materiałów prasowych oraz warsztatów i stanowią jedynie wartość informacyjną.
Jeśli zauważyłeś błąd w informacjach zawartych w stronie lub chciałbyś dodać coś od siebie napisz do nas.
Czy poleciłbyś ten silnik? (weź udział w głosowaniu)
Tak
Nie
Suma głosów: 129
Najbardziej awaryjna część tego silnika?
Turbosprężarka
Wtryskiwacze paliwa
Pompa wtryskowa
Sprzęgło/Dwumasa
Filtr DPF/FAP
Zawór EGR
Suma głosów: 110
Średnia (głosów 1):
(2.67)
Trwałość
1/10
Utrzymanie
1/10
Dynamika
6/10
Silnik 1.6 Energy dCi 125/145KM (R9M)2.671
Reviews
Głosy według opinii:
01
lub wybierz auto i dodaj opinię
Opinie użytkowników
Trafic III 16dci145 31.03.2020
Średnia:
(2.67)
Opinia: Wysokie koszty serwisu to mało powiedziane, pompa, wtryski, turbina ceny kosmos, a używanych nie opłaca się kupować, bo długo nie popracują, przekonałem się na własnym portfelu 8600zł, a w autoryzowanym serwisie w którym serwisowałem wszystko regularnie od nowości chcieli prawie 13000zł !
Trwałość
(1/10)
Utrzymanie
(1/10)
Dynamika
(6/10)
Zalety:przyzwoita dynamika
Wady:wtryski, pompa, turbo mają słabą żywotność i są cholernie drogie.
Współcześnie wszystkie nowoczesne pojazdy z silnikiem wysokoprężnym występują z turbosprężarką. Dzięki zastosowaniu tego elementu możliwe jest znaczne zwiększenie osiągów: mocy oraz dynamiki silników Diesla.
Większość nowoczesnych silników wysokoprężnych posiada problematyczny element jakim jest dwumasowe koło zamachowe. Składa się ono z dwóch z dwóch elementów: masy pierwotnej przytwierdzonej do wału korbowego oraz masy wtórnej połączonej ze sktrzynią biegów
Obecnie wraz z zaawansowaniem technologicznym silników samochodowych wzrasta efektywność i wydajność olejów silnikowych. Mnogość firm i charakterystyczna specyfikacja zmusza każdego kupującego do zastanowienia się czy na pewno wybraliśmy odpowiedni.